Özel Çapa Divrik Sağlık İşletmeleri A.Ş.

Çoğunlukla cerrahi operasyonlardan önce, hastanın vücudunun tümünü veya bir kısmını, ağrıya duyarsız hale getirmek için yapılan işleme anestezi denilir.  Bu işlem için doktorlar, anestezik denilen ilaçları kullanırlar. Bu ilaçlar genel ve lokal anestezikleri içerir. Genel anestezikler işlem sırasında hastaları uyutur. Lokal veya bölgesel anestezikler vücudun sadece bir kısmını uyuşturur ve hastaların işlem sırasında uyanık kalmasını sağlar. Gerekli ağrı kesici türüne bağlı olarak, doktorlar, enjeksiyon, soluma, topikal losyon, sprey, göz damlası veya cilt yamasıyla anestezi işlemi yapabilir.

Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi, hastanın cerrahi operasyon öncesinde, uykuya dalması ( bilinçdışı olma) için ilaç kullanımıdır. Genel anestezi aşağıdaki durumlar için kullanılır:

  • Operasyonun uzun sürecek olması,
  • Hastanın uyku halinde olması gerektiğinde,
  • Majör ve kan kaybetme riski olduğunda,
  • Genel anestezi olmadan operasyonu yapmanın imkânsız olduğu durumlarda kullanılır.

Genel anestezi için kullanılan ilaçlara genel anestezikler denir. Uyumanın yanı sıra, ilaçlar, ağrı ve sızıyı önler, kan basıncının kontrolüne ve kasların gevşemesine yardımcı olarak sağlıklı bir cerrahi operasyon sağlar.

Lokal (Bölgesel) Anestezi Nedir?

Bölgesel anestezi, vücudun herhangi bir bölgesindeki hissi, geçici olarak engelleyen bir ilaç türüdür. Tıbbi bir tedavi veya ameliyattan önce bölgesel anestezi kullanılabilir. Doktor anestezik ilacı tedavi edilecek bölgeye enjekte eder. Bu, vücudun o bölgesini uyuşturur.

Bölgesel anestezi tek başına veya diğer anestezi türleriyle birlikte kullanılabilir. Bölgesel anestezinin, genel anesteziyi kendi başına kullanmaya kıyasla birçok faydası vardır:

  • Ameliyattan sonra ağrı kontrolü.
  • Ameliyat sonrası daha az mide bulantısı, kusma veya uyuşukluk. Bunun nedeni ağrıyı kontrol etmek için daha az ilaca ihtiyaç duyulmasıdır.
  • Daha hızlı bir iyileşme.

Üç tür bölgesel anestezi vardır:

  • Omurilik anestezisi: Bu, omuriliğini çevreleyen sıvıya bir defalık ilaç enjeksiyonu işlemidir. Bu, enjeksiyon bölgesinin altındaki ve biraz üzerindeki alanı uyuşturur.
  • Epidural anestezi: Bu, sırta yerleştirilebilecek başka bir ilaçtır, ancak omuriliğini kaplayan koruyucu dokunun hemen dışındadır. Bir defalık enjeksiyon yerine, ilaç genellikle ağrı kontrolüne ihtiyaç duyulan süre boyunca sırtta kalan küçük bir tüp ( kateter)aracılığıyla zaman içinde kademeli olarak verilir.
  • Periferik sinir bloğu: Bu, enjeksiyon bölgesinin altındaki tüm hissi bloke etmek için omurga dışındaki vücudun bir bölgesinde verilen bir enjeksiyondur.

Hastanemizde Anestezi İşlemleri Uzmanlar Tarafından Uygulanmaktadır. 

İletişim: 0212 530 58 00 – 444 22 72 – 0549 324 22 72 – 0542 510 22 72 – 0542 347 22 72 – 0541 320 94 00 – 0542 326 10 66 – 0544 453 22 72