Özel Çapa Divrik Sağlık İşletmeleri A.Ş.

Bronkoskopi solunum yollarını görmek ve çeşitli akciğer hastalıklarını teşhis etmek için yapılan bir testtir. Doktor, akciğerlere ulaşmak için burundan veya ağızdan ve boğazdan aşağı bronkoskop adı verilen bir aleti geçirir. Bronkoskop esnek bir fiber optik malzemeden yapılmıştır. Cihaz bir ışık kaynağı ve bir kameraya sahiptir. Çoğu cihaz, doktorun bulguları görüntülenmesine yardımcı olan renkli video ile uyumludur.

Bronkoskopi Neden Yapılır?

Bronkoskop kullanarak doktor solunum sistemini oluşturan tüm yapıları görebilir. Bunlar gırtlaklar, trakea, bronşlar ve bronşiyolleri içeren akciğerdir. Ayrıca aşağıdakiler içinde bu test yapılmaktadır;

  • Akciğer hastalığı
  • Tümör çeşitleri
  • Kronik öksürük
  • Enfeksiyonlar
  • Ayrıca, enfeksiyon, tümör veya daralmış bir akciğer bulgusu gösteren anormal göğüs röntgeni veya BT taraması varsa doktor bronkoskopi isteyebilir.

Test bazen bir tedavi aracı olarak da kullanılır. Örneğin, bir bronkoskopi aracılığıyla, doktor, ciğerlere ilaç verebilir veya hava yollarında bulunan yabancı bir nesneyi kaldırabilir.

Bronkoskopi Nasıl Yapılır?

Bronkoskopi sırasında burun ve boğaza lokal anestezik sprey uygulanır. Ayrıca doktor, hastanın rahatlamasına yardımcı olacak bir sakinleştirici ilaç verebilir. Oksijen, genellikle bu uygulama sırasında verilir. Genel anestezi çok nadiren gereklidir

Hasta rahatladıktan sonra doktor cihazı burun bölgesine yerleştirir. Cihaz, burundan ve boğazdan geçerek bronşlara ulaşır.

Akciğerden doku örnekleri almak için bronkoskopa fırçalar veya iğneler takılabilir. Bu örnekler doktorun, olabilecek tüm akciğer hastalıklarını teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Doktor, ayrıca hücreleri toplamak için bronşiyal yıkama denilen bir işlemi kullanabilir. Bu, solunum yollarının yüzeyine tuzlu su çözeltisinin püskürtülmesiyle yapılır. Yüzeyden yıkanmış hücreler daha sonra toplanır ve mikroskop altında incelenir. Hava yolları tıkanmışsa, açık kalması için stente ihtiyaç olabilir. Stent, cihazla beraber bronşlara yerleştirilebilecek küçük bir tüptür. Doktor akciğerleri incelemeyi bitirdiğinde cihazı tekrar çıkararak işlemi bitirir. Bu işlemden sonra 1,5-3 saat arası herhangi bir şey yemek veya içmekten kaçınılması gerekir. Bu test ortalama 25-30 dakika sürebilir. Testten sonra bir süre solunum ve kan basıncı izlenir. Boğaz kısmında birkaç gün boyunca geçici olarak ağrı, ses kısıklığı ve hışırtılar olabilir. Bu semptomlar için herhangi bir ilaca gerek yoktur.

Hastanemizde Bronkoskopi Uygulaması Yapılmaktadır.

İletişim: 0212 530 58 00 – 444 22 72 – 0549 324 22 72 – 0542 510 22 72 – 0542 347 22 72 – 0541 320 94 00 – 0542 326 10 66 – 0544 453 22 72