Özel Çapa Divrik Sağlık İşletmeleri A.Ş.

Eforlu EKG testi, Kalbin en hızlı çalıştığı zamanlarda nasıl ve ne kadar tepki verdiğini belirlemek için yapılan testtir. Test sırasında, hasta elektrokardiyografi (EKG) makinesine bağlıyken, bir koşu bandında egzersiz yapması istenir. Bu, doktorun kalp atış hızını izlemesini sağlar. Eforlu EKG testi aynı zamanda egzersiz testi veya koşu bandı testi olarak da adlandırılır.

Eforlu EKG Neden Yapılır?

Doktorun, egzersiz yapılırken, kalbin en çok ihtiyaç duyduğu anda yeterli oksijen ve uygun kan akışı alıp almadığını belirlemesine yardımcı olmak için kullanılır. Göğüs ağrısı veya diğer koroner kalp hastalığı belirtileri (koroner arter hastalığı) yaşayan hastalardan da bu testi yapması istenebilir.

Eforlu EKG Nasıl Yapılır?

Testten önce doktor, hastaya fizik muayenesi yapar ve tıbbi geçmişi sorar. Testin yapılacağı gün bol, rahat kıyafetler ve spor ayakkabısı giyilmelidir. Testten en az 3 saat önce yemek yenilmemeli, sigara içilmemeli ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Egzersiz başlamadan önce hasta, EKG cihazına bağlanır. Giysilerin altına birkaç yapışkan ped yapıştırılır. Doktor, egzersize başlamadan önce nabzı ve nefesi kontrol edecektir. Doktor ayrıca hastanın ciğerlerinin gücünü test etmek için bir tüpe nefes verilmesini isteyebilir. Bir koşu bandında yavaşça yürüyerek başlanır. Test devam ettikçe koşu bandının hızı artacaktır.

Testten sonra, hastaya içmesi için su verilir ve dinlenmesi istenir. Test sırasında kan basıncı yükselirse, kan basıncı doktor tarafından izlenilmeye devam edilebilir.

Testten birkaç gün sonra doktor sonuçları hastayla birlikte gözden geçirir. Test düzensiz kalp ritimlerini veya tıkalı arterler gibi koroner arter hastalığını belirten diğer semptomları ortaya çıkarabilir.

Doktor, koroner arter hastalığı veya başka kalp problemleri olabileceğini belirlerse, tedavilere başlayabilir veya nükleer stres testi gibi daha fazla test isteyebilir.

Hastanemizde Eforlu EKG Testi Yapılmaktadır.

İletişim: 0212 530 58 00 – 444 22 72 – 0549 324 22 72 – 0542 510 22 72 – 0542 347 22 72 – 0541 320 94 00 – 0542 326 10 66 – 0544 453 22 72