Özel Çapa Divrik Sağlık İşletmeleri A.Ş.

Miyop Nedir? Nedenleri, Belirtileri ave Tedavi Yöntemleri

Çoğunlukla dar görüşlülük ve uzağı görememe olarak da bilinen miyop, ışığın retinanın önünde odaklanarak bulanık görmeye yol açtığı bir durumdur.  Görüntülerdeki ışık ışınları gözün ön tarafındaki korneadan ve merceklerden geçer ve gözün arka kısmındaki retinaya odaklanır. Bir kişinin net bir şekilde görebilmesi için görüntünün doğrudan retinaya odaklanması gerekir. Gözün arka kısmı çok hızlı bir şekilde büyür ve uzarsa, görüntü bulanıklaşır. Çünkü görüntü, retinanın önüne odaklanır. Bu durumda miyop meydana gelir.

Kimler Miyop Olma Riski Taşır?

Genellikle, miyop ilk olarak okul çağındaki çocuklarda görülür. Gözler, çocukluk döneminde büyümeye devam ettiğinden, tipik olarak yaklaşık 20 yaşına kadar ilerler. Ancak, görsel stres veya diyabet gibi sağlık koşulları nedeniyle yetişkinlerde de miyop gelişebilir. Bu sorun ayrıca çevresel faktörler veya diğer sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bazı insanlar sadece geceleri bulanık mesafe görüşü yaşayabilir. Gece miyopu adı verilen bu durumla beraber düşük ışık, gözlerin düzgün şekilde odaklanmasını zorlaştırır veya karanlık koşullar sırasında göze daha fazla çevresel, odaklanmamış ışınının girmesine izin verir. Aşırı derecede bilgisayar veya yazı ile yakın çalışma yapan kişiler sahte miyop yaşayabilirler.  Uzağı bulanık görme durumu gözlerin, odaklanma mekanizmasının aşırı kullanımından kaynaklanır. Uzun süren yakın çalışma zamanının ardından gözler uzağı net bir şekilde görmeye odaklanamaz. Net mesafe görüşü çoğunlukla gözler belirli bir süre dinlendikten sonra geri döner. Bununla birlikte, sürekli yaşanılan görsel stres zamanla uzağı görmede kalıcı bir azalmaya neden olabilir. Bu sorununun ayrıca diyabetli kişilerde görülme olasılığı oldukça fazladır. Miyop riski taşıyan tüm bireylerin doktor kontrolüne gitmesi gereklidir.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Miyop veya uzağı görememe sorunu, göz küresi çok geniş olduğunda oluşur. Bu nedenle korneanın ve lensin odaklanma şeklini etkiler. Bu durum, uzaktaki nesnelerin bulanık görünmesi anlamına gelir. Çünkü ışınlar doğrudan yüzeye değil retinanın ön kısmına odaklanır. Özellikle göz küresinin genişlemesine neden olan sorun tam olarak bilinmemektedir. Ancak miyopa neden olabilecek diğer faktörler arasında aile öyküsü vardır. Bu göz sorunu çoğunlukla genlerden kişilere geçer ve bu nedenle ailede, anne ve babanın miyop olması durumunda çocuklarda da bu sorunun gelişme olasılığı yüksektir. Dışarıda çok geçirilen zaman, sürekli bilgisayara odaklanma ve yazı okuma, miyop riskini yüksek düzeyde arttırır. Bazı demografik özelliklerde de bu sorunun nedenleri arasındadır. Örneğin, miyop Asya kökenli insanlarda daha yaygındır. Yaşlılarda ise miyop, aslında kataraktın erken bir belirtisi olabilir. Miyop tipik olarak ergenlik çevresinde gelişir, ancak başlangıcı her yaşta olabilir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyopun sık görülen belirtileri tipik olarak uzaktaki nesnelerin net bir şekilde okunamaması ve görmenin zorlaşması ile beraber kişinin nesneleri daha iyi görmek için gözlerini kısmasıdır. Bununla beraber düzenli baş ağrıları ve göz yorgunluğu yaşanır. Bu göz sorununun belirtileri kişiden kişiye değişir. Miyop sorunu genellikle ergenlik döneminde başlar ve göz tamamen büyüyene kadar kötüleşir. Çocuklar ise sürekli olarak gözlerini ovalayabilir veya baş ağrısından şikâyet edebilir.

Miyop Nasıl Teşhis Edilir?

Miyop teşhisinde doktor, gözlerin ışığa nasıl odaklandığını ölçmek ve görüşün azalmasını düzeltmek için gereken optik lenslerin gücünü belirlemek için çeşitli prosedürler kullanabilir. Testin bir parçası olarak hastanın mesafe grafiğindeki harfleri tanımlaması istenir. Bu test, 20/40 gibi bir kesir olarak yazılan görme keskinliğini ölçer. Kesirin üst sayısı, testin yapıldığı standart mesafedir (20 feet). En alttaki sayı okunan en küçük harf boyutudur. 20/40 görme keskinliğine sahip bir kişinin, normal bir gözle 40 metrede açıkça görülebilen bir harfi tanımlaması için 20 feet içinde olması gerekir. Bununla beraber doktor, gözün önüne bir dizi lens yerleştirir ve retinoskop adı verilen el ışıklı bir alet kullanarak ışığa nasıl odaklandıklarını ölçer veya doktor, gözün odaklanma gücünü değerlendiren otomatik bir makine kullanmayı seçebilir. Makine, daha net görmeyi sağlayan lensleri belirlemek için verilen yanıtlara dayanarak rafine edilir. Doktor, bu testi, normal görme koşullarında gözlerin nasıl tepki verdiğini belirlemek için göz damlası kullanmadan yapabilir.  Bu testlerden elde edilen bilgileri kullanarak, doktor, hastanın miyop olup olmadığını belirler. Ayrıca net görüş sağlamak için gerekli olan herhangi bir lens derecesini de bu şekilde belirleyecektir.

Miyop Tedavisi

Miyopu olan kişilerin net görüş mesafesini yeniden kazanması için çeşitli tedavi seçenekleri vardır.
Bunlar;

  • Gözlük: Miyop sorunun bulunan çoğu insan için, gözlük, sorunu düzeltmenin 1. tercihidir. Miyop derecesine bağlı olarak, yalnızca film izlemek veya araba kullanmak gibi belirli etkinlikler için gözlük takılması gerekebilir. Miyop biraz daha ileriyse kalıcı olarak gözlük takılması gerekir. Genel olarak, her mesafeden net görüş sağlamak için tek görüşlü gözlük camları önerilir. Bununla birlikte, 40 yaşın üzerindeki hastalar veya miyopa görme stresinin neden olduğu çocuklar ve yetişkinler için ilave gözlük camları gerekebilir. Bu çok odaklı camlar, mercek boyunca uzaktan ve yakından net görüş sağlamak için farklı özellikler sağlar.

  • Kontak lens: Bazı kişiler için, kontakt lensler gözlüklerden daha net bir görüş ve daha geniş bir görüş alanı sunar. Bununla birlikte, kontakt lensler doğrudan gözlere takıldığı için göz sağlığını korumaya özen gösterilmelidir.

  • Ortho-k veya CRT: Miyop tedavisi için bir başka seçenek de kornea kırma tedavisi (CRT) olarak bilinen ortokeratolojidir (ortho-k ). Bu cerrahi olmayan uygulamada, korneanın eğriliğini, gözün ön dış yüzeyi kademeli olarak yeniden şekillendirmek için özel olarak tasarlanmış bir dizi sert kontakt lens kullanılır. Lensler, korneaya baskı uygular. Bu durum göze giren ışığın odaklanma şeklini değiştirir.

  • Lazer tedavisi: LASIK (lazer in situ keratomileusis) veya PRK (fotorefraktif keratektomi) gibi lazer uygulamaları da yetişkinlerde miyop için olası tedavi seçenekleridir. Bir lazer ışını, belirli bir miktarda göz dokusunu gidererek korneayı yeniden şekillendirir. PRK veya LASIK’ın düzeltebileceği miyop miktar seviyesi, güvenle çıkarılabilen kornea dokusu miktarı ile sınırlıdır.

  • Cerrahi tedavi: Miyopu çok ilerlemiş veya korneaları lazer prosedürleri için çok ince olan kişiler bu sorunu cerrahi olarak düzeltebilirler. Doktor, gözler için optik düzeltmeye sahip küçük lensleri gözlere yerleştirir. İmplant, doğal lensin (fakik göz içi lens implantı) hemen önüne yerleştirilebilir veya implant, doğal lensi (göz içi lens implantasyonu ile şeffaf lens ekstraksiyonu) değiştirebilir. Bu şeffaf lens ekstraksiyon prosedürü katarakt ameliyatına benzer, ancak katarakt mevcut olmadan önce ortaya çıkar.

  • Strese bağlı miyop olan insanlar için görme terapisi: Görme terapisi, bulanık görme mesafesinin, göz odaklanmasını kontrol eden kasların spazmının neden olduğu insanlar için çok iyi bir seçenektir. Çeşitli göz egzersizleri, zayıf göz odaklanma yeteneğini geliştirebilir ve net mesafeli görüşü geri kazandırabilir.

     

    İletişim: 0212 530 58 00 – 444 22 72 – 0549 324 22 72 – 0542 510 22 72 – 0542 347 22 72 – 0541 320 94 00