Özel Çapa Divrik Sağlık İşletmeleri A.Ş.

Ultrasonik renkli Doppler, ultrasonik pulse-echo teknikleri kullanılarak elde edilen anatomik bilgiyi, bu teknikler kullanılarak elde edilen hız bilgisiyle birleştirerek, doku anatomisinin gri skalasındaki görüntülerinde, üst üste binmiş doku hızı haritalarını üretmek için, kullanılan hız bilgisiyle birleştiren bir görüntüleme tekniğidir. Tekniğin en yaygın kullanımı, kanın, kalp, arterler ve damarlar içindeki hareketini görüntülemektir, ancak kalp duvarları gibi katı dokuların hareketini görüntülemede de kullanılabilir.

Renkli Doppler Neden Kullanılır?

Bacakta şişlik veya ağrı gibi DVT (derin damar trombozu) belirtileri varsa, doktor neler olduğunu görmek için renkli doppler kullanabilir. Görüntüler, kanın nerede yavaşladığını veya durduğunu gösterir.

Renkli doppler kullanımı birçok hastalığın teşhisi durumunda çok etkilidir. Pıhtı bulmaya ek olarak, renkli doppler aşağıdakiler için kullanılabilir:

  • Damarlardaki, arterlerdeki ve kalpteki kan akışını kontrol etmek,
  • Daraltılmış veya tıkalı arterleri aramak,
  • Tedaviden sonra kanın nasıl aktığını görmek,
  • Anevrizma denilen bir arterde şişkinlik aramak,
  • Karaciğer, böbrekler, pankreas veya dalaklardaki kan akışı sorunları,
  • Abdominal aort anevrizmasını belirlemek,
  • Hamilelik sırasında bebeğin kan akışını kontrol etmek için kullanılabilir.

Renkli Doppler Nasıl Yapılır?

Hasta, sırt üstü olarak sedye üstüne uzanır. Doktor test edilecek alana jel sürecektir. Bu, ses dalgalarının hareket etmesine yardımcı olur ve doktora daha iyi sonuçlar verir. Daha sonra, cilde küçük mikrofona benzer bir cihaz basılır. Cihazı hareket ettirirken, vücuda ses dalgaları gönderir. Dalgalar kan hücrelerini, organları ve diğer vücut kısımlarına kadar ilerler ve sonra cihaza geri döner. Cihazdan dolayı biraz baskı hissedilebilir, ancak hassasiyet olmadıkça herhangi bir zararı yoktur.

Bilgisayar tüm ses dalgalarını alır ve bunları canlı olarak izlenebilecek hareketli görüntülere dönüştürür. Test yapıldıktan sonra, jel vücuttan silinir. Bu işlem yaklaşık 30-60 dakika arası sürer. Renkli doppler uygulamasından çok hızlı bir şekilde sonuç alınır. Bu test yapılan araştırmalarda güvenli ve ağrısızdır. Ayrıca radyasyon yaymamaktadır.

Doktor tüm görüntülerin ne anlama geldiğini hastaya anlatır. DVT’yi kontrol etmek için test yaptırıldıysa, doktor, görüntülerin kan akışıyla ilgili neleri gösterdiğini ve atılması gereken adımları planlar. Renkli doppler testi pıhtılaşma olduğunda emin olunması için bir kere daha tekrarlanabilir.

Renkli Doppler İşlemi Hastanemizde Yapılmaktadır.

İletişim: 0212 530 58 00 – 444 22 72 – 0549 324 22 72 – 0542 510 22 72 – 0542 347 22 72 – 0541 320 94 00 – 0542 326 10 66 – 0544 453 22 72