Özel Çapa Divrik Sağlık İşletmeleri A.Ş.

Ultrason veya sonografi, iç organlar gibi yumuşak dokuları görselleştirmek için yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanılmasıdır. Dokuların hareketini veya kan akışını ortaya çıkaran gerçek zamanlı görüntüler üretme yeteneğine sahiptir. Ultrason makinesi, farklı vücut dokusu katmanlarını yansıtan ultrasonik ses dalgaları (insan işitme aralığının üstünde) üreten el tipi cihazdan oluşur. Dönüştürücü, ekoları bir görüntü oluşturmak ve ekranda görüntülemek için kullanılan elektrik sinyallerine dönüştürür. Görüntüler, ses sinyalinin frekansı, gücü ve yankıların geri dönme süresine dayanmaktadır. Ultrason görüntülemenin, hamilelik döneminde belirli durumları teşhis etmeden, doktorları kesin tıbbi tedaviler konusunda yönlendirmeye kadar, tıpta pek çok kullanımı var.

Ultrason Nerelerde Kullanılır?

Gebelikte: Gebelik sırasında, fetüsün görüntülerini oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. Doğmamış bir bebeğin sağlığını izlemek ve olası sorunları tespit etmek, yumurtlamayı tespit etmek ve hamileliği teşhis etmek için kullanılır. Gebeliğin 4 ile 5. haftalarında, son tarihi belirlemek veya sorunları kontrol etmek için kullanılır. 6 ile 7. haftalarda, ultrason fetal kalp atımını tespit edebilir ve çoğul gebelik olup olmadığını (ikiz, üçüz vb.) bulabilir. 8 ile 9. haftalarda, kol ve bacaklar görülebilir. 10 ile18. haftalarda, daha fazla ayrıntı görülebilir. 19-21. haftalarda ebeveynler, bebeğin cinsiyetini görebilir. 31. haftada bebeğin bir kısmı bet olarak görünür. Ve 35 ile 37. haftada doktorlar bebeğin pozisyonunu kontrol edebilir (baş aşağı veya kama) veya fetal kalp atış hızı izlemesi olarak da bilinen bir nonsress testi yapabilirler.

Tanısal Görüntülemede: Ultrason ayrıca, kalp ve kan damarları, karaciğer, safra kesesi, dalak, pankreas, böbrekler, mesane, rahim, yumurtalıklar, meme, prostat, tiroid, testisler dahil olmak üzere vücudun organlarını ve yumuşak doku bölgelerini etkileyen çok çeşitli koşulları teşhis etmek için kullanılır. Görüntüleri bir X-ışını görüntüsü gibi tek bir anlık fotoğrafın aksine, gerçek zamanlı olarak, kalp atışlarını, arterleri ve bağırsak peristalsisini (yiyeceği sindirim kanalından geçiren kas kasılma dalgaları) gösterir.

Ultrason Nasıl Kullanılır?

Bir diğer adı sonografi olan bu uygulama, vücut içindeki işleyişleri anlık olarak vermek için ses dalgalarını kullanır. Dönüştürücü olarak bilinen bir cihaz yardımıyla bu ses dalgaları görüntüye dönüştürülür. İncelenecek bölgede problar gezdirilerek incelemer yapılır. Anlık olarak bilgisayar ekranında görüntüler elde edilir.

Hastanemizde Son Teknoloji Ultrason Cihazı Kullanılmaktadır.

İletişim: 
0212 530 58 00 – 444 22 72 – 0549 324 22 72 – 0542 510 22 72 – 0542 347 22 72 – 0541 320 94 00 – 0542 326 10 66 – 0544 453 22 72